Kategoriler
Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı Boşanmada Gerekçeli Karar

Boşanma türleri iki şekilde karşınıza çıkabilir. Bu türler, anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası çok daha hızlı sonuç veren ve daha az maliyetli olan bir dava çeşididir.

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen kişiler, 1 yıl boyunca evli kalma zorunluluğundadır. Bunun dışında, ortak boşanma iradelerini hakim önünde bizzat ifade etmek de anlaşmalı boşanmanın şartları arasındadır.

Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen kişiler, uzlaşmaya vardıkları her konuyu anlaşmalı boşanma dilekçesi üzerinde belirtmelidir. Her ne kadar avukat tutma zorunluluğu bulunmasa da, boşanma sırasında ve sonrasında hakların savunulması için bu gereklidir. Hakim boşanma kararı verdikten sonra kararını gerekçeli bir şekilde taraflara tebliğ eder.

Gerekçeli karar, tarafların dayandırdıkları boşanma kararı üzerinde hakimin belirli bir karara varması ve bu kararın gerekçelendirilerek yazıya dökülmesini ifade eder. Tarafların boşanma kararı verildikten sonra gerçekli karar taraflara tebliğ edilir ve 15 günlük temyiz süreci başlar.

Anlaşmalı boşanma gerekçeli karar örneğine kolayca ulaşabilirsiniz. Ancak her evliliğin farklı olduğunu ve her hakimin farklı kararlar verebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Boşanma davası kesin karar  ile sonuçlanır ancak tarafların 15 gün içerisinde kararı temyize götürmesi hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı kullanmak istemeyen kişilerin boşanması çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Siz de boşanma davası hakkındaki bilgileri merak ediyorsanız, iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Maltepe boşanma avukatı size her detayı açıklayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir