Kategoriler
Dava Süreci

Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi (2019)

Arabuluculuk hizmeti gelişmiş ya da bizim gibi gelişmekte olan her ülkede gün geçtikçe yaygınlaşan, insanların daha çok tercih ettiği bir kurumdur.

Mahkeme süreçleri ağır işler ve bazen de iki taraf için de sonuç alınamayabilir. Arabuluculuk, bu tür durumları mahkemeye oranla kısa sürede çözebilecek, oldukça işlevsel bir kurum olarak kaşımıza çıkmaktadır. Arabuluculuk ve Arabuluculuk asgari ücret tarifesi (2019) ihtiyaçlara göre şekillenmiştir.

Arabulucular

Arabuluculuk hizmetini yapabilmek için ilk şart hukuk fakültesi mezunu olunmasıdır. Hukuk mezunu olan bu kişilerin 5 yıllık bir hukuk deneyimi de vardır. Hukuk kurallarını ve işleyişi bilen bu kişiler ayrıca birtakım eğitimlere de tabii tutulur.

Konuyu mahkemeye taşımamak adına bu uzman kişilerden yardım alınabilir. Güncel listelerin olduğu ve kendi adresinize en yakın arabulucuyu, Adalet Bakanlığının Arabuluculuk Daire Başkanlığı sitesinden bulabilirsiniz.

Arabuluculuk Hizmeti Ücret Tarifesi

Arabuluculuk avukat hizmeti tarafların hem zaman hem de para kaybetmesini engeller. Zaman olarak mahkemeye göre çok daha kısa süren Arabuluculuk hizmeti 2019 ücreti ise davanın kapsamına göre değişmektedir. Söz konusu ücreti taraflar eşit olarak paylaşarak öderler.

Ücretler ilk üç saat için topluca alınırken sonraki her saat için farklı bir miktar istenir;

  • Aile hukuku kapsamında oluşan uyuşmazlıklar için ilk üç saat 170,00 TL, sonraki her saat için 120,00 TL istenir.
  • İşçi ve iş veren uyuşmazlıkları için de aynı fiyat tarifesi geçerlidir.
  • Ticari uyuşmazlıklarda kişi başına 330,00 TL, sondaki her saat için 255,00 TL talep edilir.

Bu ve bunun gibi pek çok konu kapsamına göre Arabuluculuk asgari ücret tarifesi (2019) belirlenir.

Zorunlu Arabuluculuk İle Daha Az Masraflı Davalar

Mahkemenin özellikle davayı açan kişi tarafından ne kadar masraflı olabileceği biliniyor. Harç ücreti, dilekçe ücreti, bilirkişi vb. gibi sürekli artan ve uzun süren bir süreç boyunca devam eden masraflar sebebiyle bazen de mağdur taraf davadan vazgeçebilmektedir.

Davanın, mağdur tarafının lehine karar vermesi sonucunda ise davalı taraf oluşan diğer tüm masrafları ödeyecek ve karşı tarafa da ödeme yapacaktır. Bu tür ağır ekonomik kayıplara sebep olmamak için en uygun çözüm arabuluculuk hizmeti olacaktır. Arabuluculuk asgari ücret tarifesi (2019) bütün mahkeme süreçlerinden daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir