Kategoriler
Genel Mal Paylaşımı

Boşanma Davası Ev Eşyaları

Eşlerin boşanma kararı alması, evliliğin sona erdirilmesi için dava açmayı gerektirir. Eşler anlaşmalı ya da çekişmeli şekilde dava sürecini başlatabilir. Boşanma davası sürecinde farklı konular gündeme gelecektir. Ev eşyaları dava süreci için sorun olabilecek süreçlerden biridir. Anlaşmalı boşanma süreci için bu durum çözümlenmiştir; fakat çekişmeli boşanma türü için eşlerin anlaşamadığı konular arasındadır. Bu sebeple boşanma davası ev eşyaları problemi, hukuki süreç içinde yasal yollarla çözümlenmektedir.

[button color=”orange” size=”medium” link=”#” icon=”” target=”false”]Delil Yoluyla Eşya Paylaşımı[/button]

Evlilik süreci, geleneklere göre farklı işleyişi olan bir süreçtir. Bazı toplumlarda eşyaların tamamını erkeğin alması, bazı durumlarda eşyaların tamamını kadının alması söz konusu olabilir. Ailelerin eşya alımında ortak olması ise mal paylaşımının daha kolay olmasını sağlayacaktır. Boşanma davası ev eşyaları konusu için aileler hangi eşyayı kimin aldığı yönünde bilgi verebilir. Bu durumda eşyaların paylaşılması çok daha kolay olacaktır. Aynı eşyayı iki tarafında kendisinin aldığını ileri sürmesi durumunda, iki taraftan da delil istenecektir. Eğer bir taraf delil getirirse; hangi tarafından eşyayı kullanabilecek olduğuna bakılmaksızın eşya delili getiren tarafa verilir. İki tarafın da delil getirmesi söz konusu olduğunda ise eşyanın kimin işine yaradığına bakılacaktır. Bu konuda uzman olan Av. Mehmet Ali Helvacı aracılığı ile eşyalarınızın paylaşımının nasıl olacağı, yasal sürecin nasıl işleyeceği yönünde bilgi alabilirsiniz.

[button color=”blue” size=”medium” link=”#” icon=”” target=”false”]Mal Ayrılığı Rejimi ve Edinilmiş Mal Rejimi[/button]

Eşlerin boşanması sırasında gündeme gelecek olan boşanma davası ev eşyası, 2002 tarihinin öncesinde; mal ayrılığı rejiminin söz konusu olduğu bir konuydu. Yani malın mülkiyeti kime aitse o mal boşanma halinde o eşe kalıyordu. Bu tarihten önce boşanmada eşyalara dair uyumsuzluğun çok daha az olduğunu söyleyebiliriz. Bu tarihten sonra ise edinilmiş mal rejimi, yani ortaklık rejimi oluşturuldu. Boşanma durumunda malların tasfiye edilmesi durumunda, diğer eş yarı hak talebinde bulunabiliyor. Somut olayların olduğu bilinse de, her dava için farklı sonuçlar olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için Maltepe mevkiinde bulunan ve bu davalara bakan avukattan yardım alabilirsiniz. Bu süreç mutlaka profesyonel yardım alınarak sonuçlandırılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir