Kategoriler
Anlaşmalı Boşanma

Boşanma Davası Reddedildikten Sonra Anlaşmalı Boşanma

Çelişkili boşanma, taraflardan birinin boşanmayı istememesidir. Davacı davayı açar ve gerekçelerini hakime sunar. Bu durumda hakim sunulan gerekçelerin boşanmak için yeterli bir sebep olarak görürse, boşanma gerçekleşir. Fakat hakim davacının açmış olduğu çelişkili boşanma davasını reddedebilir. Bu durumda boşanma davası reddedildikten sonra anlaşmalı boşanma yapılabilir. Bunun için boşanmayı reddeden tarafın, boşanmayı kabul etmesi gerekecektir. Davadan sonra böyle bir durum gerçekleşirse, Aile Mahkemesi sadece alınan bu boşanma kararının tarafların gerçek beyanı olup olmadığını denetleyecektir.

[button color=”orange” size=”medium” link=”#” icon=”” target=”false”]Çelişkili Boşanmanın Reddi[/button]

Davacının açmış olduğu boşanma davası, hakim tarafından yeterli gerekçe olmadığı söylenmesi halinde red ile sonuçlanabilir. Çelişkili boşanmada bir taraf boşanmayı istememektedir. Ya da kişilerin süreç konusunda anlaşmaya bağlayamadığı konular vardır. Bu durumda dava reddedilebilir. Davanın kabul edilmesi için davacının boşanma nedenlerini kanıtlaması da istenmektedir. Belgeler, tanıkların dinlenmesi gibi durumlar kararı etkiler. Örneğin şiddet gören bireyin darp raporu ile bu durumu kanıtlamış olması davanın olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir. Red ile sonuçlanmış olmasından sonra ise boşanma davası reddedildikten sonra anlaşmalı boşanma gündeme gelebilir.

[button color=”blue” size=”medium” link=”#” icon=”” target=”false”]Anlaşmalı Boşanma[/button]

Boşanma davasının bir kere reddedilmesinden sonra boşanmak üzere yeniden bir talebin olması mümkündür. Boşanma davası reddedildikten sonra anlaşmalı boşanma, tarafların sonradan anlaşmış olması demektir. Bunun için davayı başlatmak adına yeniden bir dilekçe yazılacaktır. Anlaşmalı boşanma dilekçesinin en doğru şekilde yazılması, davanın olumlu sonuçlanması için gereklidir. Boşanma nedenleri arasında daha önce boşanmak üzere göstermiş olduğunuz nedenleri koyamazsınız. Çünkü davanın reddedilmiş olması, hakimin bir daha aynı gerekçe ile dava açılmasını istememesi şeklinde yorumlanabilir. Davalı ve davacının dava öncesi ve sonrasında haklarını en iyi şekilde bilmesi ve kullanması adına profesyonel birinden yardım alması önemlidir. Alanında uzman olan boşanma avukatı Av. Mehmet Ali Helvacı bu konuda size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Görüşme yaparak dava sürecine dair bilgi almanız mümkündür. Sürecin işleyişi, davanın ne şekilde sonuçlanacağı ihtimalleri hakkında öncen bilgi alabilirsiniz. Bunun için Maltepe mevkiinde olan ofisini ziyaret etmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir