Kategoriler
Boşanma Avukatı Genel

Boşanma Davası Ücretleri Ne Kadardır?

Boşanma sürecine giren bireylerin, ve dava açacak kişilerin, merak ettikleri en önemli konulardan biri de boşanma ücretlerini ne kadar olduğudur. Bu davaları belirleyen bir çok unsur bulunmaktadır. Kesin bir ücret belirlenmesi de bu yüzden mümkün değildir. En önemli etken açılmak istenen davanın içeriğidir.

Boşanma davası ücretlerinde en belirleyici etken açılması düşünülen davanın, anlaşmalı yada çekişmeli mi olup olmadığına dairdir. Örneğin çekişmeli davalar, süre ve de davanın gerektirdiği hukuki prosedürlerin fazla olması sebebiyle daha fazla bir masraf çıkartacağı söylenebilir. Bir diğer belirleyici etken ise, davayı kendiniz takip etmek istediği mi yoksa boşanma avukatı aracılığıyla mı açılacağı konusudur. Maltepe Avukat’larının yardımıyla da açılabilecek bu davada, dava harcı, dava için gerekli belgelerin hazırlanması ve yargılama giderleri gibi kalemlere ek olarak avukatlık ücretinin de ekleneceği durum söz konusudur.

Bireysel olarak dava takibinizi yapmayı planlıyorsanız, dava için gereken bir takım belgelerin hazırlanması, yargılama giderleri, dava harçları gibi kalemler yer almaktadır.

[button color=”orange” size=”medium” link=”#” icon=”” target=”false”]Anlaşmalı Boşanma Davası  Ücreti Nedir ?[/button]

“Anlaşmalı boşanma dilekçesi “ hazırlanarak, anlaşmalı boşanma davası açacak kişiler, “ Anlaşmalı Boşanma Protokolü “ belgeleriyle davaya iştirak etmelidirler. Bu iki belge, tarafların hukuki haklarının yer aldığı, açılacak olan boşanma davasını şekillendiren çok önemli 2 belgedir. Hukuki bilgisi olmayan yada az bilgisi olan birisi tarafından yazılması, davanın reddedilmesine sebep olabilir. Maltepe boşanma avukatı, gerekli prosedürler hakkında sizi yönlendirecektir. Bir boşanma avukatı ile bu boşanma süreci devam ettirilmek istenmese bile, belgelerin bir avukat tarafından hazırlanması önemlidir.

Anlaşmalı boşanma süreci davası ücreti göz önüne alındığında, kişiler daha ekonomik olacağı düşüncesinden hareketle, dilekçe yazmayı meslek haline getirmiş kişilerce yapmak isteyebilirler. Ancak, bu belgeler, mal paylaşımını, alacağınız tazminatı, çocuğun velayetini, alacağınız nafakayı, direkt olarak etkileyecektir.

Anlaşmalı boşanma davası için avukat tutmak istediğinizde, avukatlık ücretine ek olarak, dava için gerekli yargılama giderlerini de ödemeniz gerekmektedir. Bu dava ücreti içerisinde, tutmak istediğiniz avukatın bilgi ve deneyimlerinin durumuna göre farklılık göstereceği bilinmelidir. Her ilde bulunan baro, boşanma davalarında tavsiye olarak taban ücret belirlemektedir. Örneğin İstanbul Barosu’nun anlaşmalı boşanma ücreti, diğer boşanma avukatlarının taleplerinden farklı olabilmektedir. Maltepe Avukat’larından aldıkları ücretler konusunda daha ayrıntılı bilgi alabilirseniz.

[button color=”blue” size=”medium” link=”#” icon=”” target=”false”]Çekişmeli Boşanma Davası Ücretleri Nedir ?[/button]

Çekişmeli boşanma davası ücretlerinde, anlaşmalı boşanma davalarına nazaran daha farklı bir ücret uygulanmaktadır.Çekişmeli davalar açılırken bir çok gider ortaya çıkacağı için maliyetler artacaktır. Çekişmeli boşanma davalarında dava, yine avukatla yürütülmek istendiğinde anlaşmalı boşanma davalarında olduğu gibi, bulunulan ilin barosu tarafından tavsiye edilen bir taban rakamı söz konudur. Çekişmeli boşanma davaları, hangi eşin daha kusurlu bulunduğunun belirlenmesi esnasında, çok önem taşır. Boşanmada, velayet, kusur, nafaka, tazminat gibi hukuki sonuçlar üzerinde direkt etkilidir.

Boşanma davası masraflarında, taraflar bazı ödemeleri yapmakla yükümlüdür. Yargılama giderlerinin yanında, dava açılırken gereken belgeler, harçlar ve diğer masraflar yer alır. Davanın maliyetlerini öğrenmek istediğiniz taktirde, Maltepe Boşanma Avukatı’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Boşanma davası avukatlık ücretleri, avukatlar arasında değişiklik göstermektedir. Bu sebepten, boşanma avukatlarıyla iletişime geçmeniz ve en sağlıklı bilgiye bu kanaldan ulaşmanız mümkündür.

Boşanma davası avukatlık ücreti, çekişmeli boşanmalarda daha fazla iken, anlaşmalı boşanma davalarında daha düşüktür. Bu sebeple davanızı nasıl yürütmeniz konusunda bir karara vardıktan sonra harekete geçmeniz gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken, davalara ve avukatlara göre rakamın değiştiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir