Kategoriler
Boşanma Avukatı

Boşanma Davasına Gitmemek Nasıl Bir Sonuç Doğurur

Boşanma davasına gitmeyince neler olduğu konusu, her bir dava türünde ayrı ayrı ele alınmalıdır. Boşanma davası Medeni Kanun kapsamında ikiye ayrılmıştır: Çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası.

Boşanma davasını kadın açarsa daha avantajlı olur gibi cümleler, tamamen halk efsanesi olup gerçekliği bulunmamaktadır. Boşanma davasını açmak tarafa herhangi bir avantaj sağlamaz ancak açılan bir boşanma davasına gitmemek tarafa bazı sonuçlar yüklenmesine sebep olabilir. İşte bu yüzden hangi dava türünde duruşmaya gitmeniz gerektiğini öğrenmek sizin için faydalı olacaktır.

Çekişmeli boşanma örneklerinde, davalı ya da davacı davaya katılmazsa herhangi bir sonuçla karşı karşıya kalmaz. Ancak davaya gitmeyen tarafın avukatı bu davada yer almalıdır. Bunun yanı sıra anlaşmalı boşanmada davaya gitmek zorunludur.

Çekişmeli boşanmada davalı gelmezse avukatı onu temsil edebilir ve herhangi bir sorun çıkmaz. Ancak anlaşmalı boşanma davasında tarafların davada bulunma zorunluluğu vardır. Bunun sebebi hakimin önünde ifade edilecek olan ortak boşanma iradesidir.

Anlaşmalı boşanma davasında tarafların avukatı olsa bile, hakim önünde söylenecek olan boşanma talebi, taraflar tarafından bizzat yapılmalıdır. Bu yüzden anlaşmalı boşanma davasında davaya katılmamak davanın sonuçlanmaması ya da düşmesi gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

Boşanma davasının türüne göre yapmanız gerekenler ve gerekmeyenler vardır. Bu konular hakkında detaylı bilgi almak için iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Maltepe boşanma avukatı Boşanma Davasına Gitmemek Nasıl Bir Sonuç Doğurur açıklayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir