Kategoriler
Boşanma Avukatı

Boşanma Halinde Ne Kadar Nafaka Alırım Veya Öderim

Boşanmayla beraber akla gelen ilk kavram da nafakadır. Nafaka toplumda genel bir kavram olarak bilinse de esasında 3 çeşit nafaka bulunmaktadır. Nafaka türleri; iştirak, yoksulluk ve tedbir olmak üzere üçe ayrılır.

Anlaşmalı boşanmalarda nafaka konusunda eşler ortak bir noktada buluşarak kendilerince bir belirleme yapmalıdır. Ancak çekişmeli boşanmada nafakanın ne kadar olacağı hakim tarafından belirlenmektedir.

Boşanmada nafaka miktarı, nafaka ödeyecek kişiye göre değişiklik gösterecektir. Türk Medeni Kanunu madde 175’te belirtildiği üzere, boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan tarafa, diğer tarafça geçimi oranında mali desteği süresiz olarak alabilme hakkına sahiptir.

Boşanmada çocuğa nafaka ne kadar sorusunun da cevabı, nafaka ödeyecek kişinin mali durumuna göre değişiklik gösterir. Nafaka istemi bazı şartlara bağlanmıştır. Öncelikle yoksulluk nafakasının alınabilmesi için taraflardan birinin boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek olması gerekir.

Nafaka isteyecek taraf, nafaka verecek taraftan daha fazla kusurlu olmamalıdır. Nafakanın mali duruma göre hükmedilecek olması ve nafakanın süresiz olarak istenebilmesi de detaylar arasındadır. Nafaka verecek kişide kusurun aranmayacağı da bilinmelidir.

Çocuğa nafaka nede kadar bağlanır sorusunu ise iştirak nafakası ile adlandırmak gerekir. Bu nafaka çocuğun geleceği ve hayat standardı açısından önem taşır. Hakim bu nafaka için değerlendirmede bulunur. Siz de nafaka ve boşanma konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz iletişim numaramız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Maltepe boşanma avukatı Boşanma Halinde Ne Kadar Nafaka Alırım Veya Öderim hakkındaki tüm detayları söyleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir