Kategoriler
Boşanma Avukatı

Boşanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Boşanma davasının açılabilmesi ve bu davanın açıldıktan sonra desteklenebilmesi için bazı evrakları ilgili yerlere vermek gereklidir. Öncelikle boşanma davasının nasıl açılacağı belirlenmelidir. Türk Medeni Kanunu’nda belirtildiği üzere boşanma davası açmak isteyen kişiler anlaşmalı ya da çekişmeli olarak boşanma davası açabilirler.

Boşanmak için nereye başvurulur sorusunun cevabı elbette Aile Mahkemesidir. Ancak buraya başvuruda bulunulurken bazı evrakları yanınızda götürmeniz gerekir. Aynı zamanda boşanmanızın çekişmeli ya da anlaşmalı olması da bu evrakların değişmesine sebebiyet vermektedir.

Anlaşmalı boşanmak çok daha hızlı sonuç veren ve daha az maliyetli olan boşanma çeşididir. Boşanmak isteyen kişiler öncelikle TC kimlik numaralarını, kimlik belgesi fotokopilerini ve aile nüfus kayıtlarını, boşanma davası dilekçesiyle beraber mahkemeye vermelidir. Bunun yanı sıra, pul ve harç gibi masrafların da yatırılması gereklidir.

Boşanmak için gerekli evraklar 2019 yılında da bu şekilde belirlenmiştir. Bunun yanı sıra kullanılacak diğer evraklar ve ispat için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır:

  1. Boşanma dilekçesi
  2. Anlaşmalı boşanma protokolü (sadece anlaşmalı boşanmalarda)
  3. Tanık listesi
  4. Delil listesi ( telefon kayıtları, sosyal medya paylaşımları, doktor kayıtları, günlük yazıları ve benzeri)

Boşanmak için gerekli ücret boşanma davasının sürecine ve maliyetine göre değişiklik göstermektedir. Ancak anlaşmalı boşanmalar, çekişmeli boşanmalara oranla daha az maliyetle sonuçlanır.

Siz de boşanmak için gerekli belgeleri, protokolün nasıl yazılması gerektiği ve diğer her türlü bilgiye erişmek için iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir